+
news-details image
06.07.2023

Czujniki temperatury to urządzenia, które służą do pomiaru temperatury w różnych środowiskach. Istnieje wiele rodzajów czujników temperatury, ale dwa z nich, które są często porównywane, to termistor i termopara. W tym artykule omówimy, czym różnią się te dwa rodzaje czujników temperatury.

Termistor (rezystor półprzewodnikowy) jest oparty na efekcie termicznym. Zmiana temperatury powoduje zmianę rezystancji w materiale, który jest wykorzystywany do produkcji czujnika. W termistorze wykorzystuje się półprzewodnikowy materiał, który jest czuły na zmiany temperatury. W ten sposób, gdy temperatura wzrasta, opór czujnika spada, co wpływa na wartość prądu lub napięcia, co jest mierzone przez urządzenie. Termistor jest zwykle stosowany do pomiaru temperatury w zakresie od -50°C do +150°C.

Z kolei termopara jest oparta na efekcie termoelektrycznym. W termoparze wykorzystuje się dwa różne metale, połączone w jednym końcu. Kiedy te dwa metale są poddane różnym temperaturom, powstaje różnica potencjałów. Im większa różnica temperatur, tym większa jest wartość generowanego potencjału. Termopary są zwykle stosowane do pomiaru temperatury w zakresie od -200°C do +2300°C.

Zalety i wady stosowania termistorów lub termopar

Największą zaletą termistorów jest ich niewielki rozmiar, dzięki czemu mogą być stosowane w bardzo małych urządzeniach. Ponadto, czujniki tranzystorowe są dość tanie i łatwe w produkcji. Wadą termistorów jest ich niski zakres pomiarowy w porównaniu do termopar.

Termopary natomiast oferują wysoką dokładność i dużą niezawodność w pomiarze temperatury w szerokim zakresie temperatur. Termopary są również stosowane w ekstremalnych warunkach, takich jak bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury. Wadą termopar jest ich wyższa cena i większe wymiary, w porównaniu do termistorów.

Wybór między termistorem a termoparą

Podsumowując, zarówno czujniki tranzystorowe, jak i termopary są używane do pomiaru temperatury, ale różnią się między sobą sposobem działania i zakresem pomiarowym. Termistor jest bardziej praktyczny w zastosowaniach, gdzie wymagane są małe rozmiary i niskie koszty, natomiast termopary są najlepszym wyborem w aplikacjach wymagających dokładności i niezawodności w ekstremalnych warunkach temperaturowych. Wybór pomiędzy termistorem a termoparą zależy od potrzeb konkretnej aplikacji i jej wymagań dotyczących dokładności, zakresu pomiarowego i kosztów.